Concept

Max van der Stoel

Summary
Maximilianus "Max" van der Stoel (ˌmɑksimiliˈjaːnʏs ˈmɑks vɑn dər ˈstul; 3 August 1924 – 23 April 2011) was a Dutch politician and diplomat, member of the Labour Party (PvdA) and activist who served as High Commissioner on National Minorities of the OSCE from 1 January 1993 until 1 July 2001. Van der Stoel studied Law at the Leiden University obtaining a Master of Laws degree followed by a postgraduate education in Sociology at his alma mater obtaining a Master of Social Science degree. Van der Stoel worked as a researcher at the Wiardi Beckman Foundation from April 1953 until August 1958 and for the Labour Party party board from June 1958 until July 1965. After the Senate election of 1960 Van der Stoel was elected as a Member of the Senate on 27 September 1960 serving as a frontbencher and spokesperson for Foreign Affairs. After the election of 1963 Van der Stoel was elected as a member of the House of Representatives on 5 June 1963 and served as a frontbencher and spokesperson for Foreign Affairs. Van der Stoel was appointed as State Secretary for Foreign Affairs in the Cabinet Cals taking office on 22 July 1965. The Cabinet Cals fell just one year into its term after a major political crisis and was replaced on 22 November 1966. After the election of 1967 Van der Stoel returned to the House of House of Representatives on 23 February 1967 and again served as a frontbencher and spokesperson for Foreign Affairs. After the election of 1972 Van der Stoel was appointed as Minister of Foreign Affairs in the Cabinet Den Uyl, taking office on 11 May 1973. The Cabinet Den Uyl fell just before the end of its term. After the election of 1977 Van der Stoel returned to the House of Representatives serving from 8 June 1977 until 8 September 1977 and again from 16 January 1978 serving as a frontbencher chairing the House Committee on Foreign Affairs and spokesperson for European Affairs. After the election of 1981 Van der Stoel was appointed again as Minister of Foreign Affairs in the Cabinet Van Agt II taking office on 11 September 1981.
About this result
This page is automatically generated and may contain information that is not correct, complete, up-to-date, or relevant to your search query. The same applies to every other page on this website. Please make sure to verify the information with EPFL's official sources.