Concept

Henk Beernink

Summary
Hendrik Karel Jan "Henk" Beernink (2 February 1910 – 22 August 1979) was a Dutch politician of the defunct Christian Historical Union (CHU) party now merged into the Christian Democratic Appeal (CDA) party and jurist. Beernink attended a Gymnasium in Dordrecht from April 1922 until May 1928 and applied at the Utrecht University in June 1928 majoring in Law and obtaining a Bachelor of Laws degree in October 1929 and graduating with a Master of Laws degree in December 1932. Beernink worked as a civil servant for the municipality of Papendrecht from December 1932 until February 1939 and for the municipality of Rijswijk from February 1939 until April 1967 and as Municipal clerk from June 1945 until April 1967. Beernink was elected as a Member of the House of Representatives after the election of 1946, taking office on 4 June 1946 serving as a frontbencher chairing the special parliamentary committee for the Financial Relationship Law and the de facto Whip and spokesperson for the Interio
About this result
This page is automatically generated and may contain information that is not correct, complete, up-to-date, or relevant to your search query. The same applies to every other page on this website. Please make sure to verify the information with EPFL's official sources.
Related publications

Loading

Related people

Loading

Related units

Loading

Related concepts

Loading

Related courses

Loading

Related lectures

Loading