Concept

Johan van Maarseveen

Summary
Johannes Henricus "Johan" van Maarseveen (3 August 1894 – 18 November 1951) was a Dutch politician of the defunct Roman Catholic State Party (RKSP) and later the Catholic People's Party (KVP) now merged into the Christian Democratic Appeal (CDA) party and jurist. Early years Van Maarseveen applied at the Utrecht University in June 1914 majoring in Law and obtaining a Bachelor of Laws degree in July 1916 before graduating with a Master of Laws degree in July 1920. Career Van Maarseveen worked as a lawyer and prosecutor in Utrecht from August 1920 until September 1937. Van Maarseveen served on the Municipal Council of Utrecht from May 1929 until September 1937 and served as an Alderman in Utrecht from September 1935 until March 1937. Van Maarseveen became a Member of the House of Representatives following the appointment of Carel Goseling as Minister of Justice in the Cabinet Colijn IV, taking office on 21 September 1937. On 10 May 1940 Nazi Germany invaded the Ne
About this result
This page is automatically generated and may contain information that is not correct, complete, up-to-date, or relevant to your search query. The same applies to every other page on this website. Please make sure to verify the information with EPFL's official sources.
Related publications

No results

Related people

No results

Related units

No results

Related concepts

Loading

Related courses

Loading

Related lectures

Loading