Concept

Yvonne van Rooy

Summary
Yvonne Catharina Maria Theresia van Rooy (born 4 June 1951) is a retired Dutch politician and diplomat of the Christian Democratic Appeal (CDA) party and businesswoman. Van Rooy attended a Gymnasium in Maastricht from May 1964 until June 1970 and applied at the Utrecht University in June 1970 majoring in Law and obtaining a Bachelor of Laws degree in July 1972 before graduating with a Master of Laws degree in July 1976. Van Rooy worked as a paralegal for the Christian Employers' association (NCW) from November 1976 until July 1984. Van Rooy was elected as a Member of the European Parliament after the European Parliament election of 1984, taking office on 24 July 1984. Van Rooy was appointed as State Secretary for Economic Affairs in the Cabinet Lubbers II following the appointment of Enneüs Heerma as State Secretary for Housing, Spatial Planning and the Environment, taking office on 30 October 1986. Van Rooy was elected as a Member of the House of Representatives after the election o
About this result
This page is automatically generated and may contain information that is not correct, complete, up-to-date, or relevant to your search query. The same applies to every other page on this website. Please make sure to verify the information with EPFL's official sources.
Related publications

No results

Related people

No results

Related units

No results

Related concepts

No results

Related courses

No results

Related lectures

No results