Concept

Michael Woods (Irish politician)

Summary
Michael Woods (born 8 December 1935) is an Irish former Fianna Fáil politician who served as Government Chief Whip from July 1979 to December 1979, Minister for Social Welfare from 1979 to 1981, 1987 to 1991, March 1982 to December 1982 and 1993 to 1994, Minister for Health from 1979 to 1981, March 1982 to December 1982 and November 1994 to December 1994, Minister for Agriculture and Food from 1991 to 1992, Minister for the Marine from 1992 to 1993, Minister for the Marine and Natural Resources from 1997 to 2000 and Minister for Education and Science from 2000 to 2002. He served as a Teachta Dála (TD) from 1977 to 2011. Early life Woods was born in County Wicklow in December 1935. He was educated at Christian Brothers in Synge Street, Dublin; University College Dublin and Harvard Business School. He qualified with a degree in Agricultural science and a PhD in science. Political career Woods joined Fianna Fáil in 1968. At the 1977 general election he stood for the Dá
About this result
This page is automatically generated and may contain information that is not correct, complete, up-to-date, or relevant to your search query. The same applies to every other page on this website. Please make sure to verify the information with EPFL's official sources.
Related publications

Loading

Related people

Loading

Related units

Loading

Related concepts

Loading

Related courses

Loading

Related lectures

Loading