Concept

Jaap Burger

Summary
Jacobus Albertus Wilhelmus "Jaap" Burger (20 August 1904 – 19 August 1986) was a Dutch politician of the Social Democratic Workers' Party (SDAP) and later co-founder of the Labour Party (PvdA) and jurist. He was granted the honorary title of Minister of State on 4 January 1975. Early life and education Burger attended a Gymnasium in Rotterdam from April 1917 until May 1923 and applied at the University of Amsterdam in July 1923 majoring in Law and obtaining an Bachelor of Laws degree in June 1925 before graduating with an Master of Laws degree in July 1929. Burger worked as a lawyer in Dordrecht from October 1929 until December 1942. On 10 May 1940 Nazi Germany invaded the Netherlands and the government fled to London to escape the German occupation. Burger joined the Dutch resistance against the German occupiers in August 1942. In January 1943 Burger escaped the German occupation to England. Burger worked as political advisor for Minister of Social Affairs Jan van den Tempel
About this result
This page is automatically generated and may contain information that is not correct, complete, up-to-date, or relevant to your search query. The same applies to every other page on this website. Please make sure to verify the information with EPFL's official sources.
Related publications

Loading

Related people

Loading

Related units

Loading

Related concepts

Loading

Related courses

Loading

Related lectures

Loading