Concept

Jaap Burger

Résumé
Jacobus Albertus Wilhelmus "Jaap" Burger (20 August 1904 – 19 August 1986) was a Dutch politician of the Social Democratic Workers' Party (SDAP) and later co-founder of the Labour Party (PvdA) and jurist. He was granted the honorary title of Minister of State on 4 January 1975. Early life and education Burger attended a Gymnasium in Rotterdam from April 1917 until May 1923 and applied at the University of Amsterdam in July 1923 majoring in Law and obtaining an Bachelor of Laws degree in June 1925 before graduating with an Master of Laws degree in July 1929. Burger worked as a lawyer in Dordrecht from October 1929 until December 1942. On 10 May 1940 Nazi Germany invaded the Netherlands and the government fled to London to escape the German occupation. Burger joined the Dutch resistance against the German occupiers in August 1942. In January 1943 Burger escaped the German occupation to England. Burger worked as political advisor for Minister of Social Affairs Jan van den Tempel
À propos de ce résultat
Cette page est générée automatiquement et peut contenir des informations qui ne sont pas correctes, complètes, à jour ou pertinentes par rapport à votre recherche. Il en va de même pour toutes les autres pages de ce site. Veillez à vérifier les informations auprès des sources officielles de l'EPFL.
Publications associées

Chargement

Personnes associées

Chargement

Unités associées

Chargement

Concepts associés

Chargement

Cours associés

Chargement

Séances de cours associées

Chargement